Barion Pixel

Mitől lesz pihentető a nyaralás? 3+1 tipp, hogy a nyaralás valóban feltöltsön

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Egyik legnagyobb csalódásunk lehet, amikor a várva várt nyaralás után még fáradtabbnak és kicsavartabbnak érezzük magunkat. Pihentető nyaralás helyett felesleges viták keserítik meg a pillanatot, vagy egyszerűen nem érted miért nem élvezi veled együtt szuperül magát a másik. A nyaralás előtti utolsó munkanap gyakran pedig még a szokásosnál is mozgalmasabb lehet, amikor a lehető legtöbbet akarod elintézni. Gyakran nehéz azonnal ellazulni utána és ennek a stressze is rányomhatja a bélyegét az utazásra.

Lehet, hogy a munkahelyedet felcserélted egy egzotikus nyaralóhellyel, de a fejedet mégis a befejezetlen ügyek terhelik. Ott van veled a mobilod, vagy akár a laptopod is, és jönnek az üzenetek. Talán még a főnököd vagy az ügyfeleid sem hagynak békén. Sokan érzik úgy, hogy egy láthatatlan köldökzsinóron keresztül össze vannak kötve a munkájukkal vagy az otthon hagyott hétköznapokkal. Lehet, hogy nehéz kizökkenni és ugyanazok a gondolatok kötnek le mint egyébként. A nyaralást kihasználhatod arra, hogy tudatosan határt húzz a munka és magánéleted között. A GPS-re lehet, hogy néha szükséged lesz, fotózni is akarsz, de a mobilodat érdemes inkább offline állapotban vagy egyszerűen a bőröndben tartani. A nyaralás lehetőség arra, hogy más szemmel nézz a körülötted levő világra. Engedd, hogy magával ragadjon a teremtett világ szépsége, a csend vagy a téged körülvevő társaság. Kapcsolódj és fedezd fel a pillanat szépségét. Legyél jelen.

Ha pihenni szeretnél és a nyaralását valóban arra használnád, amire való, érdemes odafigyelni néhány jól bevált tanácsra, ami nemcsak a nyári hosszabb, hanem akár az évközi egy-két napos pihenéshez is jó támpontot adhat.

Beszéljétek meg!

Akár a barátaiddal vagy a családoddal mész nyaralni, érdemes megbeszélni, hogy kinek mi fontos a nyaralás során. Mi az, aminek mindenképpen történnie kell ahhoz, hogy feltöltekezve érkezzen haza? Hogyan lehet mindezt közös nevezőre hozni? Ami téged feltölt, nem biztos, hogy a másiknak is ugyanolyan fontos vagy pihentető. Ha beszéltek róla sok feszültséget megspórolhatsz.

Nem árt átbeszélni azt is, hogy ki mit tesz a nyaralás érdekében. A nyári vakációért való felelősséget ne vedd egyedül a válladra, vond be a többieket is! A közös tervezés és szervezés összeköt. Ez egy jó lehetőség arra is, hogy erősítsük az összetartozás érzését.

Ne várd, hogy az első pillanatban bekapcsol a nyaralós üzemmód

Van, aki azt tanácsolja, hogy a pihenés tartson legalább egy vagy két hétig. Ezt nem mindenki engedheti meg magának, de lehet, hogy csak a távolságot kell csökkenteni ahhoz, hogy néhány nappal hosszabb idő költségeit ne szenvedje mega  családi kassza.

Ha elég időt tervezel, akkor a nyaralás részévé lehet tenni már az előkészületeket vagy az utazást is.  Hagyj időt magadnak (és másoknak) a „megérkezésre. Nemcsak helyszínt váltasz, a gondolataidban és érzéseidben is meg kell érkezz, rá kell hangolódj.

Ugyanez vonatkozik a hazaérkezésre is. Éld át a pihenést a végéig: maradj nyitva a gyönyörű pillanatokra az utolsó napon is ahelyett, hogy már fejben a munkahelyeden lennél. Hazaérkezve pedig jó, ha van idő arra, hogy lecsengjenek, helyére kerüljenek az élmények és érzések.  

Ne tervezz túl sokat

Sokan abba a hibába esnek, hogy túl sok programot akarnak belezsúfolni egy pár napos szabadságba is, közben pedig elfelejtik azt, hogy valójában pihenni mennek. Ha túlzsúfolod programokkal, aktivitással a pihenés időszakát, ha nem adsz lehetőséget a testednek valódi regenerálódásra pont az ellenkező hatást éred el. Nem baj, ha tervezel, de hagyj teret bőven a spontaneitásnak, alvásnak vagy akár egy kis pihentető tétlenségnek is. Ha többen vagytok, számolj vele, hogy van, akit a látnivalók és az aktivitás pihentet, másokat pedig a (látszólagos) semmittevés. Ebben is különbözőek vagyunk. Ha mégis tervezel, inkább törekedj a minőségre, mint a mennyiségre, és ne felejts el tervezni olyan időt, amit magaddal töltesz.

+1. Vidd magaddal haza, ami igazán feltölt!

Felfedezheted, hogy mi az, ami igazán kikapcsol és megpihentet. Ha felismered, nagyon sok erőt vihetsz magaddal a mindennapi életbe: horgászás, szörfözés, fotózás, magányos séta, főzés a családdal, vagy bármi, ami kikapcsol és feltölt, – lehet, hogy számodra is felfedezésre vár – és szívesen folytatnád a nyaralás után is.  Találd meg, hogy mit vihetsz ezek közül magaddal a szürke hétköznapokba vagy hogyan alakíthatod át. Ha úgy érzed, hogy nem lesz már rá időd, vagy lehetőséged, próbálj csak egyet választani és tarts ki. Pl. ha nyaralás közben szerettél biciklizni, megpróbálhatsz bejárni a munkahelyedre kerékpárral vagy hetente egyszer-kétszer csak úgy kerekezni, és magaddal vihetsz nemcsak egy kis nyaralási érzést, hanem egy eszközt is a kikapcsolódásra.

Jó pihenést!

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Szólj hozzá!