Barion Pixel

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Gyuri esete a kiégéssel

Gyurival akkor találkoztam először. Szinte leroskadt a székre. A szemében kiábrándultság és fáradtság volt. Lassan kezdett bele, mintha szégyellené minden szavát. Rosszul lesz már a gondolatától is annak, amikor a munkájáról és azokról az emberekről van szó, akikkel nap mint nap találkozik. Pedig a középiskola óta készült erre a pályára. Azt mondták róla a cégnél, hogy az egyik legtehetségesebb vezető. Most abban sem biztos, hogy egyáltalán megállja-e a helyét a szakmájában. Mázsás súlyokat érez. Belefáradt.

Próbált már korábban beszélni a munkahelyén is erről, de csak azt kapta meg, hogy vegyen erőt magán, hiszen mások is vannak így ezzel. A főnöke azt mondta, hogy nem tudják nélkülözni, hiszen nála van minden információ a futó projektről.  Egy másik kolléga kiesése miatt pedig még több feladat hárul rá. Nem lehet leállni. Nincs, aki helyettesítse. Ekkor még úgy gondolta, hogy helytáll…, de hamarosan lebetegedett. Már nem dolgozik ott. Hiába marasztalták, nem bírta tovább. Pedig még fizetésemelést is ígértek neki.

Ha segíteni akarsz, nem mindegy hogy mit teszel

Nemcsak Gyuri esete figyelmeztetés arra, hogyan lehet totálisan rosszul reagálni, amikor valaki a kiégés tüneteit mutatja. Ha egy munkatárs a kiégés felé halad vagy már nyakig benne van, jó ha legalább nem súlyosbítjuk a helyzetet. Nem mindegy, hogy akár vezetőként mit teszünk vagy mondunk, hiszen ez az állapot komoly hatással lehet a munkatárs mentális és fizikai egészségére vagy az egész csapat teljesítményére is. A testi, érzelmi és mentális kimerültség állapota nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, de könnyen rá is erősíthetünk, ha együttérzés és hozzáértés nélkül akarunk gyors megoldást találni.

Ha tudod, hogy mi az, amit mindenképpen érdemes elkerülni, segíthet megtalálni a hatékony támogatás eszközeit is, hogy vezetőként ne veszítsd el a legjobb embereket.

Ez az a 7 dolog, amit NE tegyél a kiégett munkatárssal:

  1. Ne bagatellizáld a helyzetet: Ne próbáld lebecsülni vagy figyelmen kívül hagyni a kiégést azzal, hogy „majd túljutsz rajta” vagy „mindenkinek van rossz napja”. A kiégés nem pillanatnyi rosszkedv vagy egyszerű fáradság.
  2. Ne bíráld vagy kritizáld! Ha felszólítod, hogy „szedd már össze magad!” vagy a többiek előtt teszel olyan megjegyzéseket, amelyek a munkatárs hibáit, teljesítményét bírálják, csak tovább súlyosbíthatja a helyzetet.
  3. Ne terheld tovább! A kiégés esetében nem működik a „kutyaharapást szőrével” módszer. Ne várj el tőle rendkívüli erőfeszítéseket vagy többletmunkát. Ez tovább növelheti a stresszt és a kiégés súlyosbodásához vezet.
  4. Ne hagyd magára! A kiégett ember gyakran kilátástalannak látja a helyzetét. Biztosítsd őt arról, hogy a segítség és a támogatás elérhető számára, és bátorítsd arra, hogy igénybe is vegye.
  5. Ne kényszerítsd a munkatársat azonnali visszatérésre! Ha a munkatárs kiégett, fontos lehet időt adni a pihenésre és a helyreállásra.
  6. Ne várd meg, hogy magától rendeződjenek a dolgok! A kiégés nemcsak a belső ellenállóképességről, hanem a külső hatásoktól is függ. Nincs kiégés kiégető környezet nélkül. Ne számíts rá, hogy a munkatárs magától oldja meg a helyzetet. Szükség lehet személyes segítségre, de akár a munkahelyi környezet felülvizsgálatára is.
  7. Ne akard megoldani a problémát egyedül! Ha nem vagy felkészült a kiégés kezelésében, ne próbáld meg egyedül megoldani a helyzetet. Kérj segítséget egy kiégés prevenciós szakértőtől.

A kiégés komoly probléma, és a megfelelő támogatás és segítségnyújtás nélkül tovább súlyosbodhat. Ha felmerül annak a gyanúja, hogy egy csapattag kiégéssel küzd, a lehető leghamarabb tegyél lépéseket a segítségnyújtás elősegítése érdekében. Ha szeretnél felkészült lenni vagy vigyázni akarsz a legértékesebb munkatársaidra, esetleg azonnali gyors segítség kell, hívj fel, hogy megbeszéljük, miben segíthetek.

More to explorer

Együttműködési értékeket alkotó workshop

Vezérfonal az együttműködés javításához

Együttműködési értékeket megfogalmazó workshop? Minek az?! Nem először hallom: „Nincs időnk ilyesmire!”, „Nem állhat le a munka.” vagy „Nálunk ez kudarcra van ítélve!”. Amikor viszont mégis sikerül az elutasítás mögötti félelmekről, a várható eredményekről, a lehetséges megtérülésről beszélgetni, nemcsak az aggodalmak oszlanak el, hanem a pozitív változás reménye is növekedni kezd.

Szólj hozzá!