Barion Pixel

Hogyan támogathatja a coaching a vállalkozások vezetőit a post-COVID átmeneteben?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

A vírust még nem győztük le teljesen, de talán már látható és tapasztalható a korlátozó intézkedések részleges feloldásából, hogy a normalizálódás felé tartunk. A folyamatosan enyhébb korlátokat állító intézkedések lehetővé teszik, továbbá gazdasági érdekek meg is követelik, hogy sokan a munkahelyükre való visszatérésüket tervezzék, a vezetői pozícióban lévő személyek pedig kezdenek felkészülni a COVID-19 utáni világra. Európa és ezen belül Magyarország gazdaságát és kultúráját tagadhatatlanul megváltoztatta a COVID-19. Egyre inkább tudomásul vesszük, hogy ugyanazok az állapotok nem térnek vissza, mint ami 2020. előtt volt. A normális valami új lesz. A vállalkozások tulajdonosainak vagy éppen az ügyvezetőknek a vírus okozta soha nem látott kihívásokkal kell szembenézniük. Miután a „normalizálódás” is változás, – tekintettel arra, hogy több mint egy éve szokunk hozzá a korlátozásokhoz, a versenyképesség szempontjából is fontosnak látszik, hogyan menedzseljük a változást. Kérdés viszont, hogy ki az, aki ebben a soha nem tapasztalt helyzetben felkészültnek érzi magát? Fel lehet-e erre egyáltalán készülni? A vállalkozók és ügyvezetők coachingja éppen ebben tud segíteni. Az alábbiakban három fő területet mutatok be, melyekben azt vizsgáljuk, hogyan segíthet a vállalkozók ill. vezetők coachingja a COVID-19 utáni világban.

1. Növelheted az empatikus készségeidet

Sok alkalmazott és csapattag a szorongás és a depresszió érzését tapasztalta meg az elmúlt több mint egy évben. Ez a stressz nem múlik el nyomtalanul. További szorongást érezhetnek a munkába vagy éppen a home officeból való visszatérés miatt is. Lehet, hogy elveszíthették korábbi szenvedélyüket munkakörük iránt. Az alkalmazottak szorongásainak és félelmeinek megértése és elfogadása segít megérteni a teljesítményükben bekövetkező változások kiváltó okait, valamint megteremti a bizalmat és segít az alkalmazottaknak abban, hogy biztonságban érezzék magukat a szerepükben. A vezetők empátiájának fejlesztése óriási előnyt jelent abban, hogy meghallgassa, megértse az új helyzetben sok kétséggel és szorongssal küzdő alkalmazottait és megfelelő módon reagáljon viselkedésükre. Ha ez sikerül, akkor sok konfliktust előzhet meg és a munkavégzés hatékonyságát is jelentősen növelni tudja. 

2. Új helyzetben új vezetői készségek fejlesztése

Ha a vezető a világjárvány idején a munkavállalóknak azt tanácsolta, hogy otthon dolgozzanak, akkor a többség valószínűleg hozzászokott az önálló munkavégzéshez. Biztosan volt, aki küzdött a társaság vagy éppen a gyengébb kontroll hiánya miatt, de sokan hozzászoktak az  otthoni, autonóm, kevesebb személyes ellenőrzéssel járó helyzethez és küzdelmes visszatérniük a személyes jelenléttel járó munkakörnyezetbe. A vezetői coaching abban nyújthat támogatást, hogy a vezető rendelkezzen olyan készségekkel és eszközökkel, amelyek segítségével az alkalmazottak gyorsabban integrálhatók a személyes együttműködéssel járó munkához. A járvány okozta bizonytalanság miatt fontos, hogy a vezetők olyan vezetői kompetenciákkal rendelkezzenek melyek az újabb átmenetben jelentkező elvárásokhoz való alkalmazkodásukat segítik. A vezetői készségek, mint minden más készség, idővel elavulhat. A vezetői coaching segít fejleszteni és erősíteni azokat a kompetenciákat, melyek segítségével újra tudod építeni a csapatodat.  

3. A társas készségek fejlesztése

Mindenki a maga módján élte meg a járványt. Volt, aki a teljes elzárkózást választotta, míg mások önkéntesként aktívan próbálták a lehető legtöbbet segíteni a helyi közösségüknek. Az oltáshoz vagy korlátozó intézkedésekhez való viszonyban is más és más álláspontot képviseltek. A legfontosabb most az, hogy a vezető a különbözőségek ellenére, a társas készségeire támaszkodva újjáépítse pozitív kapcsolatait a csapattal. A vezetőknek képesnek kell lenniük kapcsolatba lépni a csapatuk minden tagjával. Néha az által, hogy a saját logikáján vagy véleményén túllép. A coaching abban segíthet, hogy ezt a lehető legeredményesebb és leghatékonyabb módon tudd megtenni és így új szintre lépj a csapattal való kommunikációban.

Post-covid coaching

A vállalkozást támogató vezetői coaching felkészíthet azoknak a készségeknek és ismeretek megszerzésére, amelyekre szükséged van a csapat újjáépítéséhez a COVID-19 utáni világban. Segíthet aban is, hogy a válság hozta kihívásokat a lehető leghatékonyabban és legeredményesebben kezeld. Ha többet szeretnél megtudni a vezetői coachingról vagy szeretnéd a legtöbbet kihozni a  jelenlegi helyzetből vagy önmagadból, vedd fel velem a kapcsolatot.

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Szólj hozzá!