Barion Pixel

5 rizikófaktor, ami kiégéshez vezet. Ezeket vizsgáld meg, mielőtt felmondasz!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

A kiégés köde vesz körül? Örökké kimerült, bosszús vagy? Kihasználtnak érzed magad és nem tapasztalod a megbecsülés vagy elismerés jeleit? Félsz, hogy az egészséged is rámegy? Belül már régóta azt suttogja vagy ordítja valami, hogy hagyd ott a jelenlegi munkádat?

Vajon tényleg ez a legjobb választás? Végül is csak te tudhatod, mi a helyzet veled, és neked kell meghúzni a határaidat. Vannak viszont olyan kutatások, amelyek segíthetnek annak eldöntésében, hogy van-e esélyed megtartani a jelenlegi munkádat, vagy olyan nagy a közted és a jelenlegi munkakörülményed közötti eltérés, hogy érdemesebb újat keresned.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint különféle modellek segítenek megmagyarázni és megjósolni a kiégést, amely ma már hivatalos orvosi diagnózis. Az egyik ilyen modell Christina Maslach és Michael P. Leiter nevéhez fűződik. Hat területet azonosítanak, melyben a kiegyensúlyozatlanság kiégéshez vezet. Ezek korai felismerése, tudatosítása abban is segíthet, hogy a szükséges belső vagy külső változtatásokkal helyreállítsuk a kibillent egyensúlyt és boldogan maradjunk a jelenlegi helyünkön. Mások viszont abban kaphatnak segítséget, hogy felismerjék, az eltérésből adódó fezsültség még mindig túl nagy, és tudatosan váltsanak.

Nemcsak arról a hat területről lesz szó a továbbiakban, melyekben az egyensúlytalanság növeli a kiégés kockázatát, hanem arról is, hogyan lehet lehet megkísérelni mindegyik orvoslását.

#1 Munkaterhelés és kiégés

Ha olyan a munkatempó és a terhelés, amely megfelel a képességeidnek, akkor hatékonyan elvégezheted a munkádat, lehetőséged nyílik a pihenésre és felépülésre, valamint időt találsz a szakmai növekedésre és fejlődésre is. Ha krónikusan túlterheltnek érzed magad, és úgy érzed, kevés lehetőséged van a feltöltekezésre, akkor az egyensúly kibillent, ami kiégéshez vezethet.

A munkaterhelés stresszének kezelése és a kiégés megelőzése vagy visszafordítása érdekében érdemes megvizsgálni, hogy mennyire használod ki az alábbi kulcsfontosságú eszközöket:

– napi és heti tervezés,

– prioritások felállítása,

– feladatok átadása (delegálás),

– maximalizmus elengedése,

– NEM-et mondás.

Mindenek előtt ezeknek az időgazdálkodási eszközöknek az elsajátításában és gyakorlatában érdemes előbbre jutni, majd újra megvizsgálni, hogyan érzed magad. Különösen azok számára, akiket egyébként barátságos és jó hangulatú támogató csapat vesz körül, a munkaterhelés csökkentésére irányuló bizonyos proaktív erőfeszítések jelentősen csökkenthetik a kiégés érzését és kockázatát.

#2 A kontroll ill. autonómia hiánya

Az az érzés, hogy hiányzik az autonómia, az erőforrásokhoz való hozzáférés és a szakmai életet befolyásoló döntésekbe való beleszólás, nagy hatással lehet a közérzetére, mely hosszú távon kiégéshez vezet. Ha úgy érzed, hogy nincs meg a szükséges és egészséges kontroll, lépj egy kicsit hátra, és kérdezd meg magadtól: „Pontosan mi okozza ezt az érzést?” Például a főnököd éjjel-nappal elér telefonon, és úgy érzed, mintha te lennél a non-stop ügyeletes? Vagy folyamatosan változnak munkahelyi prioritások, így bizonytalanságban vagy ill. soha nem juthatsz előre? Egyszerűen nincs elég kiszámíthatóság a fizikai vagy az emberi erőforrások tekintetében ahhoz, hogy hatékonyan végezhesd a munkádat?

Ezekben vagy hasonló esetekben tedd fel a kérdést: mit tehetsz a helyzet megváltoztatásáért? Lehetséges-e megbeszélni a feletteseddel, hogy máshol húzzátok meg a munkaidő és a munkakör határait, vagy azok kijelölése egyértelműbb legyen? Meg tudnátok egyezni abban, hogy bizonyos prioritások állandók maradnak? Lehetne esetleg több forrásod, eszközöd, ha elmondanád neki, hogy pontosan mire és miért van szükséged? Miután átgondoltad ezeket a területeket, látni fogod, hogy mi az, amit tehetsz a környezeted befolyásolása érdekében, és mi az, ami nem fog változni, függetlenül attól, hogy mit mondasz vagy mit teszel.

#2 Elismerés hiánya és a kiégés

Ha a munkáddal járó külső és belső jutalom nem egyezik meg az erőfeszítéssel és a velük töltött idő nagyságával, akkor úgy érezheted, hogy a befektetés nem éri meg. Nemcsak a fizetésre, bónuszokra és egyéb juttatásokra gondolhatunk ilyenkor, hanem a szavak, gesztusok vagy pénzben nem kifejezhető egyéb elismerésre is, ill. ezek igazságos elosztására. 

Ilyen esetben érdemes megkérdezni magunktól és pontosan meghatározni, mire lenne szükségünk ahhoz, hogy megfelelően megbecsültnek érezzük magunkat és erőfeszítésünket. Például kérhetsz fizetésemelést, előléptetést, de akár több pozitív visszajelzést a főnöködtől. Nézz szét, hogy milyen lehetőségeket nem használtál ki, és van-e mód arra, hogy a jelenlegi munkakörnyezetében több ilyen jutalmat kapj.

#3 Munkahelyi személyes kapcsolatok és a kiégés

Kikkel dolgozol együtt? Kik vannak körülötted? Mennyire támogatóak és közvetlenek a kapcsolataid? Sok esetben nem választhatod ki a kollégáidat és ügyfeleidet, de javíthatod a köztetek levő kapcsolati dinamikát. Lehet, hogy csak arra van szükség, hogy megkérdezd másoktól, hogy telik a napjuk. Küldhetsz egy e-mailt valakinek, hogy tudasd vele, nagyra értékelted a beszámolóját vagy javaslatát, amit elmondott a mai értekezleten. Sokféleképpen lehet közvetlenebbé tenni egy munkatársi kapcsolatot, néha csupán nyitottság vagy apró gesztusok kellenek hozzá. A kiégés fertőző lehet, ezért sok múlhat az egész munkatársi közösség morálján és hozzáállásán. Ha azt tapasztaltad, hogy miután mindent megtettél, mások nem tudnak javítani a hozzád való viszonyulásukon, vagy nem akarnak jobb kapcsolatokat, akkor érdemes fontolóra venni egy munkahelyváltást.

#4 Tisztesség és igazságosság és kiégés

Úgy érzed, hogy tisztességes és méltányos bánásmódban részesülsz? Például elismerik-e a hozzászólásaidat, vagy másokat dicsérnek meg helyetted, és a te munkád, energiabefektetésed észrevétlen marad? Kap valaki más rendszeresen határidő-hosszabbítást vagy több hozzáférést az erőforrásokhoz, miközben te nem?

Ha úgy érzed, hogy a tisztesség hiánya olyan mértékű, hogy jelentősen befolyásolja a közérzetedet, akkor fontold meg, hogy szóvá teszed a felettesednél. Néha a vezetők nincsenek tisztában az elfogultságukkal, vagy csak akkor cselekszenek, ha valaki erre megkéri őket.

Ne feledd, hogy mindig azt a kereket olajozzák meg először, amelyik a leghangosabban nyikorog. Kérheted, hogy említsenek meg közreműködőként abban a projektben, amiben részt vettél. Igényelhetsz további időt vagy erőforrásokat a munkádhoz. Ha pedig még mindig úgy találod, hogy a válasz igazságtalannak tűnik, fontold meg ezt udvarias módon felvetni: „Észrevettem, hogy másik csapat további egy hetet kapott arra, hogy az eredetileg ugyanazzal a határidővel esedékes projekten dolgozzon. Tudna segíteni abban, hogy megértsem, miért nem lehetséges ez a mi csapatunk számára?”

Ha pedig nincs elmozdulás az igazságosság és méltányosság területén, és ez nagyon sok bosszúságot okoz, érdemes megfontolni a váltást.

#5 Nem egyező értékrend kiégéshez vezet

Ha nagyra értékelsz valamit, amit a munkahelyed nem, ha a cég értékrendje jelentősen eltér a tiédtől, csökkenhet a motivációd. Az eszmék, alapértékek, meggyőződések általában mélyen beépülnek az egyénekbe és a szervezetekbe, ezért nagyon nehezen és lassan megváltoztathatók. Amikor a kiégés rizikófaktorának ezt az elemét vizsgálod, azt is alaposan át kell gondolnod, hogy, mennyire fontos számodra, hogy az értékeidet a szervezet értékeihez igazítsd. Van, aki ezt is tudja bizonyos fokú rugalmassággal kezelni, ha viszont ez nincs meg, az egymástól távol levő értékrend egészségtelen feszültséget okoz.  

Gondold át, hogy a munkahelyed vezetői konzekvensen, bizonyos alapértékek mentén hozzák-e meg a döntéseiket. A vallott értékek, eszmék megjelennek-e a személyi vagy befektetési döntésekben, vagy azok egészen mást tükröznek? Jól érzem ezeket a mögöttes motivációkat? Úgy tűnik, nyitottak a változásra? Ha a te általad képviselt értékrended jelentősen eltér azokétól, akik döntéseket hoznak és befolyással bírnak, lehet, hogy egy olyan munkahelyet érdemes keresned, ahol a vallott és megélt értékek összehangolhatóbbak a tieddel.

A kiégés nem csupán a fáradtságról szól. A kiégés kockázatát nem a rövid távon jelentkező stresszes időszakok, hanem a munkaterhelés, az autonómia, az elismeréskultúra, a személyes kapcsolatok és az értékrend terén folyamatosan fennálló egyensúlytalanság  növeli meg. Mindehhez hozzájárul a te stresszkezelési eszköztárad, személyes rugalmasságod, ellenálló képességed és belső stabilitásod is. Mielőtt otthagynád az állásod, gondold át, mi is járul hozzá pontosan a kiégéséhez, és próbálj változtatni. Ha úgy találod, hogy a legnagyobb erőfeszítések ellenére kevés a változás, akkor eldöntheted: van-e értelme maradni, vagy ideje távozni.

Ha többet szeretnél…

Ficsor Gábor Andor, hivatás és vállalkozói coach vagyok. Az üzleti vagy magánéletedet támogató személyes vagy online coachingot kínálok vállalkozóknak és hivatásbelieknek stresszkezelés, konfliktuskezelés, kiégésmegelőzés, munka-magánélet egyensúlyának megtalálása vagy más elakadások megoldásában.  Abban segítek, hogy anélkül érhesd el a célodat, hogy elborítana a stressz és a bizonytalanság. Támogatlak, hogy úgy hozhass meg döntéseket a személyes életedben vagy üzleti tevékenységed során, hogy az számodra a leginkább előrevivő legyen.

Ha ez a blogbejegyzés bármilyen pozitív visszhangot keltett benned és szeretnél többet megtudni arról, miben tud segíteni neked a coaching, kérlek, vedd fel velem a kapcsolatot egy informális megbeszéléshez vagy egy ingyenes kezdeti konzultáció megszervezéséhez.

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Szólj hozzá!