Barion Pixel

Hogyan sikerül elérni a változást?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Gondolkodtál már azon, hogy van, amikor egy változás könnyen megtörténik, és van, amikor nehezen vagy egyáltalán nem megy? Honnan lesz a változáshoz motiváció? Nemrég találkoztam egy képlettel, ami közelebb hozta nekem ennek megértését: 

cél vonzereje x bizalom a megvalósíthatóságban x következő lépések tisztán látása > a változáshoz szükséges erőfeszítés

Mindenekelőtt szükség van egy vonzó célra. Sokszor éppen attól lesz vonzó, hogy a sajátunk és azonosulni tudunk vele. Ha pl. egy gyermek iskolai eredményeinek változása csak a szülő vagy a tanár célkitűzése, a pozitív változás nem lesz könnyű. A következő elem a változásban való bizalom. El tudod-e képzelni, hogy megtörténhet? A harmadik sem kevésbé fontos a tényezők közül: látod-e a következő lépéseket, a vágyott jövő felé vezető utat? Tudod-e, hogy mit kell tenned?

A szorzatuknak pedig nagyobbnak kell lennie mint a változáshoz szükséges erőfeszítés. Ha ez utóbbi túl soknak tűnik, hiábavaló a cél vonzereje, a bizalom vagy akár a következő lépések ismerete is. 

Vigyázat! A szorzat egyik tényezője sem lehet nulla, mert akkor nem lesz motiváció, de minél nagyobbak az egyes összetevők, annál nagyobb a motiváció a változásra és az erőfeszítések megtételére. 

Neked most mit üzen ez a képlet? Melyik tényezőn dolgoznál?

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Együttműködési értékeket alkotó workshop

Vezérfonal az együttműködés javításához

Együttműködési értékeket megfogalmazó workshop? Minek az?! Nem először hallom: „Nincs időnk ilyesmire!”, „Nem állhat le a munka.” vagy „Nálunk ez kudarcra van ítélve!”. Amikor viszont mégis sikerül az elutasítás mögötti félelmekről, a várható eredményekről, a lehetséges megtérülésről beszélgetni, nemcsak az aggodalmak oszlanak el, hanem a pozitív változás reménye is növekedni kezd.

Szólj hozzá!