Barion Pixel

Nem luxus: a kiégés megelőzése

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

A saját egészség megőrzése és a kiégés megelőzése az egyik olyan feladat, amelyet az önálló praxissal rendelkezők vagy egyéni vállalkozók szeretnek szem elől téveszteni. Sokan irigykednek rájuk, hiszen a tevékenységük végül is saját választásuk eredménye, önállósággal, szabadsággal jár, és nem ritkán szeretik is. Különösen akkor szeretik, amikor jól megy nekik.

A kockázatok

Vannak azonban kockázatok is, amit vagy figyelembe vesznek vagy nem, végül mindenképpen ők viselik a következményeit. A sokféle kockázat közül kiemelkedik a túl sok munka, a határok elmosódása és a túl sok stressz.

Egy önálló praxis, legyen az tanácsadás, projektmenedzsment, orvosi vagy ügyvéd, stb., legtöbbször azt jelenti, hogy nemcsak az irányítás, hanem a végrehajtás feladata is egy vagy néhány ember vállán van. A feladat rendszerint nyomasztóan sok, és nemcsak a kedvelt feladatokból, hanem sokszor olyan adminisztratív terhekből is áll, ami időt és energiát emészt fel.

A munka és a magánélet határai gyakran elmosódnak. Különösen akkor, amikor az időbeosztást, nyitvatartást vagy elérhetőséget rugalmasan kezelik, ill. amikor a munka egy része a családdal tölthető idő és a saját pihenés rovására megy. Az önállóság mellett jelentős a kiszámíthatatlanság és az ügyfeleknek, klienseknek, vásárlóknak való kitettség is. A szabadság pedig nagyobb felelősséggel is jár, amihez természetesen kevés védelmet és segítséget kap egy magyar vállalkozó. Mindez jelentős és folyamatos stresszt okozhat. Aztán egyszercsak valahogyan beüt a krach, mert valami baj van az ügyfelekkel vagy éppen az ügyfelek miatt, mert nem gondoskodtál magadról elég jól.

Lehet, hogy a büdzsén kell egy lukat betömni, esetleg éppen a nagy bevétel kecsegtető annyira, hogy szinte lehetetlen a megkeresések vagy a megrendelések határok közé szorítása. A felfokozott érdeklődés hízelgő lehet, hiszen csodálatos, amikor saját képességeid bőséges megerősítést találnak az értékes ügyfelektől! Szélsőséges esetekben viszont ez a mindenhatóság gondolatához vezet. Ez utóbbi természetesen rontja a saját határaidnak és rugalmasságodnak a reális értékelését. Egy ponton aztán hirtelen semmi sem működik: Kiégés. Pont. Szünet. – És mivel köztudott, hogy nincs erős védőháló az egyéni vállalkozók alatt, a szolgáltatás ilyen szünetét a lehető legnagyobb mértékben el kell kerülni. A mentális és fizikai egészségünk védelme és az öngondoskodás tehát nem luxus, hanem szükségszerűség, különösen az egyéni praxist vivők vagy szolgáltató kisvállalkozások tulajdonosai számára.

A kiégés megelőzése

A munka és magánélet egyensúlyát nagyon sokféleképpen lehet fenntartani vagy megbontani. Éppen ezért tanácsos közelebbről megvizsgálni, hogyan viszonyulsz önmagadhoz, az ügyfelekhez, és hogyan gazdálkodsz saját képességeiddel, erőforrásaiddal és korlátaiddal. Ehhez a munkához természetesen ideális a coaching.

Ebben a professzionális és partneri beszélgetésben feltárjuk az erőforrásaidat. A téged akadályozó hiedelmeid, viselkedésed vagy gondolkodásmódod helyett olyan alternatív megoldásokat találhatsz, amelyek segítenek megküzdeni a stresszes helyzetekkel vagy ügyfelekkel, megóvnak a kiégéstől vagy visszanyerheted motivációdat, megtalálhatod a hiteles szakmai énedet.

Segítő foglalkozásban vagy? Esetleg vállalkozóként van önálló praxisod, és szeretnéd elkerülni az érzelmi kimerülést? Csak tudatosabban szeretnéd megtalálni a munka és magánélet közötti egyensúlyt? Töltsd ki online a kiégés tesztet, és egy félórás, ingyenes konzultációban megbeszélheted velem az eredményt. Ha kérdésed van, vagy szeretnél tenni a kiégés ellen, szívesen támogatlak ebben.

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Szólj hozzá!