Barion Pixel

A maximalizmus. 5 tipp az elengedésére.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Érzed magadban azt a törekvést, hogy folyamatosan ki akarod javítani magad? Arra koncentrálsz, hogy mit lehetne kijavítani azok közül, amivel nem vagy elégedett és hogyan lehetne még tökéletesebben elvégezni azt, ami egyébként jól megy? Mindig keményen dolgozol, de soha nem vagy elégedett az eredménnyel? Szeretsz lehetőleg minden folyamatot  a kezedben tartani, mert akkor nagyobb az esély rá hogy megfeleljen az igényeidnek? Gondoltad már magadról vagy mondták már rólad, hogy perfekcionista vagy, és úgy tűnik, lehetetlen elengedni ezt a címkét?

Sokan érzik úgy, hogy egy nagy kitűzőt vagy a hátukra ragasztott címkét viselnek magukon, amire az van írva:  „MAXIMALISTA”. Összekötik ezt az identitásukkal. Harcolnak is ellene, de úgy tűnik, nem tudják levenni. Minél erősebben küzdenek ellene, annál inkább érzik azt, hogy ott van.

Valóban olyan rossz a maximalizmus?

Csak akkor válik problémává, ha valaki a lehető legmagasabbra törekszik, és a kudarc vagy a hibázás tiltott zóna számára. Ha ezt hiszed életed minden területén (munka, szociális, oktatási szempontból), akkor észreveszed, hogy egyre több energiát követel tőled. Ráadásul lehetetlen is mindent tökéletesen megtenni. Emiatt pedig hibák csúszhatnak be, ami még inkább a tökéletességre késztet, vagy még akadályozóbb gondolataid lehetnek az elkövetett hibákkal kapcsolatban: „Hát még mindig hibázom?! Ezt nem lenne szabad!”. Valami hasonló játszódik le perfekcionista fejében.

A maximalista attól fél, hogy nem kap meg valamit vagy elveszít valamit. Ez a valami pedig nem tárgy, hanem pl. kapcsolat, megbecsülés, elismerés, szeretet. Amit másoktól kapsz, ha valamit nagyon jól csinálsz.

5 tipp a maximalizmus elengedésére

1. Félelem vagy bizalom

Mi tesz téged tökéletessé? Ha nem hibázol? Gondold végig, hogy mi történne, ha mégis hibáznál vagy elfelejtenél valamit. Mi lenne más, ha valami csoda folytán szabadna hibázni?  Miben vagy kiben változna meg a bizalmad? Szükséges lenne-e még mindig maximalistaként viselkedni?

2. Nevezd meg a jó tulajdonságaidat!

Ez a feladat segíthet abban, hogy, továbbra is a minőségre koncentrálj anélkül, hogy a maximalizmus címkéjét érezd magadon.

Miben vagy igazán jó? És mire vagy büszke az életedben? Mit dicsérnek a családtagjaid és a barátaid? Mit gondolsz, érdemes ezt papírra vetned? Amikor ezt papírra veted, valóban büszkeségnek érzed, hogy elég jó vagy, és sok tulajdonságodat értékelik nagyra a környezetedben?

Milyen összefüggést fedezel fel a listán levő jó tulajdonságok és a „maximalizmusod” között? Találsz olyat, amelyik a maximalizmus pozitív helyettesítője lehet?

3. Tedd a dolgokat másképp

Szoktad négyszer is ellenőrizni az e-maileket, mielőtt elküldenéd őket? Hosszasan elemzed a döntéseidet, mielőtt intézkedsz? Inkább magad keresel megoldásokat, mintsem segítséget kérnél?

Egy hétig fej vagy írás alapon tegyél mindent másként. Ha fej, akkor csináld úgy, ahogy eddig. Ha írás, akkor éppen ellenkezőleg: Küldd el azonnal azt az e-mailt, dönts úgy, hogy nem mérlegelsz, és kérj valakitől segítséget. Figyeld meg, hogy mi történik.

4. Úgy bánj magaddal, mint bárki mással

Ugyanolyan szigorú vagy másokkal, mint önmagaddal? A léc ugyanolyan magas nekik is? Mindennek tökéletesnek kell lennie, amikor a másik emberről van szó? Nagy az esély arra, hogy NEM-mel válaszolj ezekre a kérdésekre. Nézz magadra más szemével? Mit várnál el magadtól, ha más bőrében lennél? Egy kis szelídség és kedvesség magaddal szemben csodákat tesz, hogy egyre jobban elengedd ezt a maximalista identitást.

5. Tartsd számon az áldást!

A maximalizmus feltételezi, hogy mindig javítani akarsz a dolgokon. Mert még nem elég jók. A hála feltételezi, hogy már minden rendben van. Hogy hálás lehetsz mindenért úgy, ahogy van, anélkül, hogy változtatni akarnál rajta. Minden nap 2 percet szánj arra, hogy megírd, hogy aznap miért lehetsz hálás. Nagyon hatékony eszköz ez arra, hogy ne folyamatosan javítani akarj a dolgokon, hanem örülj annak, ami megvan. Minden, amire figyelsz, megnövekszik.

Szükséged van eszközökre, hogy elengedd a tökéletességet? Beszélnél erről valakivel? Vedd fel velem a kapcsolatot és dolgozz azon, hogy elég jó legyél.

 

More to explorer

7 dolog, amit NE tegyél, ha kiégésről van szó

Egy 🔥 kiégéssel küzdő munkatárs aggodalmat kelt a vezetőben. Nemcsak azért, mert láthatóan csökken a teljesítmény és a korábbi lelkesedés, hanem azért is, mert leggyakrabban a kulcsemberek a veszélyeztetettek, akik aztán magukkal viszik a csapat teljesítményét is.
A szorongás még jobban növekszik a vezetőben, ha nem tudja, hogy ilyenkor mit tegyen és mit NE. Jó lenne ilyenkor egyszerűen csak egy múló hétköznapi fáradságként kezelni vagy egy-két jó poénnal elütni a dolgot, és hajtani tovább. Ez viszont csak ront a helyzeten.
7 dolgot sorolok fel, amit biztosan ne tegyél, ha segíteni akarsz a kiégett munkatársnak. Ha ezeket elkerülöd, könnyebben megtalálod a hatékony eszközöket is.

Szólj hozzá!